Pigment - tynk fotokatalityczny

manufacturer: Pigment

Category: PIGMENT - construction chemicals

product #: 37428

Order multiples of: 1 Add to cart

Add to wish list Ask about product Report an error in description Installment purchase is available from 100 PLN of product value or the entire order. Leasing is available from PLN 369 of the value of the product

Price on request

price-list
net unit price
0,00zł
for bucket
discount price
net unit price
330,00zł
for bucket
minimum trading quantity
the amount of product
1.00 bucket
unit
trading
1.00 bucket
total price
net list price
0,00zł
for 1.00 bucket
total price
discounted net price
330,00zł
for 1.00 bucket
price-list
gross unit price
0,00zł
for bucket
discount price
gross unit price
405,90zł
for bucket
minimum trading quantity
the amount of product
1.00 bucket
unit
trading
1.00 bucket
total price
gross list price
0,00zł
for 1.00 bucket
total price
gross discount price
405,90zł
for 1.00 bucket

Product description

Zastosowanie

Silikatowa zaprawa tynkarska o strukturze „baranka”, przeznaczona do wykonywania cienkowarstwowych, dekoracyjnych tynków wewnętrznych i zewnętrznych na podłożach wykonanych z betonów, zapraw cementowych lub klejowych (systemu dociepleń). Posiada bardzo dobrą przyczepność do zalecanych podłoży, dając trwałe, dekoracyjne powłoki. Oparte na spoiwach mineralnych tynki są szczególnie odporne na działanie wody, czynników atmosferycznych, uszkodzenia mechaniczne, wykazują odporność na zabrudzenia (efekt fotokatalityczny) oraz charakteryzują się wyjątkową przepuszczalnością dla par i gazów (dyfuzyjnością).

Właściwości katalityczne

Produkt jest skuteczny w usuwaniu zanieczyszczeń gazowych typu miejskiego i przemysłowego takich jak: dym tytoniowy, dwutlenek siarki, tlenek węgla (czad), tlenki azotu, opary aldehydów, alkoholi (metanol, etanol, izopropanol), węglowodorów aromatycznych i alifatycznych (benzen, toluen, etylobenzen, ksylen, nafta, benzyna). Im większa powierzchnia pokryta jest tynkiem fotokatalitycznym, tym też szybciej następuje ich usuwanie z otoczenia. W wyniku przebiegu procesu fotokatalitycznego, zachodzącego w obecności światła i tlenu (zawartego w powietrzu), zanieczyszczenia atmosferyczne, stykając się z tynkowanymi powierzchniami, ulegają utlenieniu przekształcając się w substancje nieszkodliwe dla zdrowia i środowiska naturalnego. Wobec nanokatalizatora (zawartego w tynku) ulegają oczyszczeniu również przebarwienia na powierzchniach ścian, np. plamy z nikotyny. Zjawisko zachodzi przy wykorzystaniu światła bezpośredniego, odbitego, rozproszonego zarówno słonecznego, jak i sztucznego. W przypadku niedostatecznego oświetlenia naturalnego, w celu maksymalnego wykorzystania efektu działania tynku, wskazane jest zainstalowanie doświetlenia (w pomieszczeniach zamkniętych). Opady atmosferyczne są czynnikiem wpływającym na skuteczność oczyszczania, jednak nawet wilgoć zawarta w powietrzu (np. w pomieszczeniach) wystarczy do przebiegu procesu.

Podłoże

Mineralne (cementowo-wapienne, silikatowe), suche, nośne, odtłuszczone, bez wykwitów i plam pochodzenia biologicznego i korozyjnego. Luźne i niespójne farby lub tynki stanowiące podłoże należy usunąć. Nierówności i ubytki podłoża uzupełnić zaprawą cementową. Chłonne podłoża zagruntować preparatem do GRUNDER SK firmy Pigment. Nowe podłoża mineralne, takie jak beton, tynk cementowy, tynki cementowo-wapienne, przed nałożeniem wyprawy cienkowarstwowej powinny być sezonowane przez 2 tygodnie, 24 godziny przed nałożeniem tynku podłoże należy zagruntować odpowiednio dobranym dla danej wyprawy KWARCYT SK firmy Pigment. Podkład powinien być w kolorze zbliżonym do koloru tynku.

Nakładanie

Przed nałożeniem należy wymieszać masę zawartą w wiaderku za pomocą mieszadła mechanicznego o wolnych obrotach. Tynk nakładać przy użyciu pacy ze stali nierdzewnej ruchem z dołu do góry, pozostawiając warstwę równą grubości ziarna. Nadmiar tynku zebrać pacą. Fakturę nadaje się, zacierając nałożoną wyprawę pacą plastikową. Niewielkimi ruchami okrężnymi tworzy się fakturę typu baranek. Fakturowanie odbywa się do kilku minut po nałożeniu.

Uwagi wykonawcze

Tynk baranek jest gotowy do użycia. Przed użyciem tynk należy wymieszać mieszadłem wolnoobrotowym. Jeżeli po rozmieszaniu tynku w wiaderku nie uzyska on zadowalającej konsystencji, można dolać niewielką ilość wody i wymieszać go ponownie. Tynk w trakcie mieszania rozrzedza się. Zaleca się dolewanie wody w ilości 0,25 do 0,5 litra. Tynk należy nakładać metodą „mokre na mokre”, aby uniknąć widocznych łączeń materiału na ścianie. Nie należy przerywać prac przed zakończeniem danego odcinka architektonicznego, ściany. Prac nie powinno się prowadzić w bezpośrednim nasłonecznieniu, przy silnym wietrze, wysokiej wilgotności powietrza. Zaleca się wykonanie próby na małej powierzchni przed przystąpieniem do nakładania tynku. Natychmiast po użyciu narzędzia umyć wodą. Do całkowitego utwardzenia chronić tynk przed deszczem.

Właściwości

  • dostępne kolory: biały, na zamówienie wybrane kolory wg kart NCS lub RAL
  • nakładanie: paca tynkarska
  • stosować i przechowywać w temp.: 5÷25°C
  • czas schnięcia: ok. 12 godz.
  • całkowite utwardzenie: po 48 godz. (w temp. 20°C i wilgotn. wzgl. powietrza 55%, niższa temp. i wyższa wilgotność wydłużają czas schnięcia)
  • zużycie (zależnie od grubości warstwy): 1,5 mm – 2,5 kg/m2
  • gęstość: ok. 1,80 kg/dm3
  • największe ziarno: 1,5 mm
  • mycie narzędzi i rozcieńczanie: woda
  • Norma: PN-EN 15824:2010
  • gwarancja: 12 miesięcy od daty produkcji (umieszczonej na pokrywie)
  • opakowania: 25 kg